ماجای برهنه و ماجای پوشیده، هنگامی که برهنگی در اسپانیا جنجال میافریند

«ماجای برهنه» یک نقاشی رنگ روغن و سر‌شناس ترین اثر «فرانسیسکو گویا» نقاش اسپانیایی سده‌های هجده و نوزده میلادی است. این نقاشی در سال‌های ۱۷۹۷ تا ۱۸۰۰ میلادی خلق شد و زنی اسپانیایی را برهنه و آرمیده در بستر به تصویر می‌کشد. به نظر می‌رسد این زن معشوقه «مانوئل د گودوی» باشد که در فاصله سال‌های ۱۷۹۲ تا ۱۷۹۷ و ۱۸۰۱ تا ۱۸۰۸ نخست وزیر اسپانیا بود و «گویا» آثاری از جمله این نقاشی را به سفارش او به تصویر کشیده بود. «ماجا» و «ماجو» نام‌هاییست که در سده‌های هجده و نوزده میلادی به زنان و مردان طبقه پایین اسپانیا و به خصوص شهر مادرید اطلاق می‌شد. دلیل این نامگذاری توسط فرانسیسکو شاید این بوده باشد که هدف او از نقاشی به تصویر کشیدن ساده و واقع گرایانه یک زن عامی اسپانیایی باشد و نه معشوقه یک دولت مرد اشرافی که به زنبارگی و زن پرستی در اسپانیا شهرت داشت.
فرانسیسکو چندین سال بعد اثری دیگر از‌‌ همان زن در‌‌ همان موقعیت اما پوشیده خلق کرد و آن را «ماجای پوشیده» نام نهاد. این نقاشی نیز در ابتدا نزد مانوئل د گودوی نگهداری می‌شد و او ماجای پوشیده را به نحوی بر روی اثر قبلی نصب کرده بود که با کشیدن بندهایی متصل به یک قرقره آن را بالا بکشد تا ماجای برهنه نمایان شود.
این نقاشی در جو سنگین و مذهبی اسپانیا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و در سال ۱۸۱۵ میلادی و پس از استقلال اسپانیا از فرانسه، فرانسیسکو به دادگاه تفتیش عقاید اسپانیا احضار شد و تا پاسخگوی سوال دادگاه در مورد هویت سفارش دهنده نقاشی باشد، مشخص نیست که نقاش اسپانیایی چه پاسخی به دادگاه داد اما تمام القاب و مقامات دولتی او فسخ شدند. ماجای برهنه تحولی نوین در هنر اروپا پدید آورد و الهام بخش بسیاری از آثار هنری گردید. در سال ۱۹۳۰ میلادی دو تمبر در اسپانیا با نقش ماجای به صورت غیر رسمی و مخفیانه چاپ شد که در‌‌ همان سال توسط پست اسپانیا به رسمیت شناخته شد اما دولت امریکا هرگونه بسته پستی که این تمبر‌ها بر روی آن‌ها بود را به فرستنده بازمیگرداند.
نمونه یکی از تمبر‌های چاپ شده:
این دو نقاشی امروزه در کنار هم در موزه دل پرادو مادرید آویخته شده‌اند.
مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s