زیبایی آشکار شده

«سارا گودریدگ» نقاش آمریکایی سده نوزدهم میلادی در یک خانواده دهقان متولد شد. او از کودکی استعدادی شگرف در نقاشی داشت و در جوانی به شهر «بوستون» مهاجرت کرد و توانست با پیشرفت خیره کننده خود به خصوص در خردنگارگری (مینیاتور) و پرتره نگاری به شهرت و ثروت قابل توجهی دست یابد. در همین زمان بود که «دنیل وبستر» سیاستمدار و سناتور آمریکایی به گودریدگ جهت ترسیم پرتره‌اش مراجعه کرد، امری که برای یک سیاستمدار مناسب و حتی ضروری به شمار می‌رفت. اما در این میان رابطه‌ای عاشقانه میان هنرمند و سیاستمدار متاهل و صاحب سه فرزند شکل گرفت، رابطه‌ای که می‌توانست برای وبستر به شدت خطرناک باشد. با این وجود این زوج به رابطه پنهانی خود ادامه دادند، آن‌ها به ندرت موفق به دیدار یکدیگر می‌شدند اما نامه‌های بسیاری به آن‌ها رد و بدل گشت. گودریدگ تمام نامه‌های معشوقش را نگهداری می‌کرد اما وبستر که به شدت نگران جایگاه سیاسی خود بود نامه‌ها را پس از خواندن نابود می‌کرد تا احتمال افشای این رابطه را به حداقل برساند.

هنگامی که در سال ۱۸۲۸ میلادی همسر وبستر درگذشت امیدهای گودریک برای رسیدن به معشوق جانی دوباره گرفت. در این دوره در انگلستان روال رایج و محبوب این بود که عاشقان پرتره‌ای از چشم یا لبان خود را به معشوق هدیه می‌کردند اما هنرمند امریکایی پرتره‌ای به مراتب صمیمانه‌تر از خود برای وبستر خلق کرد.

اما سیاستمدار امریکایی در ‌‌نهایت جاه طلبی را به عشق ترجیح داد و با «کارولین لروی» زنی ثروتمند و با روابط سیاسی قدرتمند ازدواج کرد تا جایگاه سیاسی خود را تثبیت ببخشد. اما این ازدواج‌ هم رابطه هنرمند و نقاش را از بین نبرد و آن‌ها تا زمان مرگ به نامه نگاری ادامه دادند. احساس حقیقی وبستر نسبت به گودریدگ بر هیچکس آشکار نیست اما پس از مرگ وی نقاشی گودریدگ از سینه‌های برهنه‌اش در وسائل شخصی او پیدا شد که امروزه با نام «زیبایی آشکار شده» شناخته می‌شود و در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می‌شود.

«زیبایی آشکار شده» که با آبرنگ و بر روی عاج نقش شده است از نظر هنری نیز ارزشی بسیاری دارد و قدرت هنرمند را در ترسیم ظرافت‌های نور و سایه در مینیاتور به خوبی نمایان کرده است.

مطالب مرتبط:

خردنگارگری در ویکیپدیا

سارا گودریدگ در ویکیپدیا 

دنیل وبستر در ویکیپدیا 

3 دیدگاه برای “زیبایی آشکار شده

  1. آقا حالا چرا زدی تو خط برهنگی؟! نه که بد باشه ولی همینطوری سوال برام پیش آمده که چی شده ییهو کانال عوض کردی!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s